Strefa wiedzy

Wykrojnik jest to stosowane w poligrafii, w masowej produkcji, narzędzie do wycinania określonego kształtu najczęściej  z arkusza kartonu/tektury. Płaszczyzna z trwale umocowanymi ostrzami, odpowiednio ułożonymi, jest przyciskana do papieru i jednym uderzeniem wycina z arkusza żądany kształt -  cały złożony wzór np. siatkę pudełka. Często listwom tnącym (noże tnące, noże sztancujące) towarzyszą listwy bigujące (bigi – tworzą zagięcia  ułatwiające składanie), a czasami listwy perforujące (noże perforujące – ułatwiające oderwanie).
Zatem wykrojnik, przede wszystkim wycina (sztancuje), ale może również przygniatać (bigować) lub perforować. Klasyczne wykrojniki wykonuje się, umieszczając w desce (zazwyczaj sklejce) z rowkami odcinki listew sztancujących, bigujących, perforujących. Wykrojniki dodatkowo zaopatrzone są w amortyzatory gumowe.
Istnieją dwa rodzaje wykrojników płaskie i rotacyjne. Wykrojniki płaskie poruszają się w kierunku: góra-dół, wykrojniki rotacyjne pracują obracając się na cylindrze maszyny sztancującej. Wykrojnik rotacyjny może być w postaci blachy z umieszczonymi nożami tnącymi i listwami bigującymi. Taki wykrojnik jest mocowany do cylindra magnetycznego.

Wykrojnikiem można wyciąć wiele produktów. Najczęściej wykrojnik służy, aby uzyskać  kształt opakowania. Jednakże produkowane przez Nas wykrojniki mają zastosowanie nie tylko do papieru, kartonu czy tektury. Wykonywaliśmy wykrojniki m.in.  do takich materiałów jak:

  • skóra,
  • korek,
  • tkanina,
  • guma,
  • papier ścierny,
  • polipropylen,
  • folia,
  • andruty– wafle, – czyli produktów ze stosunkowo miękkich tworzyw, których nacisk wytrzyma wykrojnik i  nie spowoduje odkształcania się noża podczas sztancowania.

Amortyzatory gumowe wystają ponad powierzchnię noży sztancujących czy perforujących i umieszczane są po obu ich stronach. Gumy te są ściśliwe, a ich rolą jest wypchnięcie wykrawanego materiału z wnętrza wykrojnika. Poszczególne strefy wykrojnika zaopatrzone są w amortyzatory o odpowiedniej twardości, zgodnie z obciążeniem oraz zagęszczeniem noży. Ogumowanie wykrojnika gwarantuje optymalne trzymanie i wysuwanie kartonu, dzięki czemu wzrasta wydajność wykrojnika i proces produkcyjny jest sprawniejszy. Dlatego amortyzator gumowy jest istotną częścią matrycy tnącej. Proces rozpoczyna się od wyboru właściwego rodzaju gumy, a kończy na jego przyklejeniu wzdłuż linii tnących lub perforujących na wykrojniku.
Który amortyzator jest najlepszy dla wykrojnika?
Różne arkusze kartonu czy tektury wymagają różnej gumy. Rodzaj maszyny sztancującej oraz  nasze doświadczenie odgrywa dużą rolę przy wyborze odpowiedniego amortyzatora. Aby osiągnąć optymalną funkcjonalność, amortyzator gumowy musi być określany indywidualnie i dopasowany do wymagań każdego zamówienia. Potrafimy trafnie dostosować gumę do materiału przez co proces produkcyjny będzie jeszcze wydajniejszy.  Amortyzatory  gumowe używane przez nas są bardzo zróżnicowane i pochodzą od sprawdzonych dostawców. Nigdy nie eksperymentujemy na naszym kliencie.

Podczas eksploatacji wykrojnika, najszybciej zużywają się linie tnące i amortyzatory gumowe. Niestety noży w wykrojnikach introligatorskich nie da się ostrzyć. Wszystkie noże mają standardową wysokość 23,8 mm i próba ostrzenia ich zmniejszy wysokość noża, co w efekcie będzie skutkowało nie docinaniem materiału. Jedynym słusznym rozwiązaniem w przypadku stępienia się noży jest wymiana ich na nowe. Proces wymiany noży, rozpoczyna się od usunięcia amortyzatorów gumowych, następnie wyciągane są zużyte noże i zastępowane nowymi. Na końcu linie tnące ponownie otaczane są amortyzatorami gumowymi. Rekomendujemy wymianę wszystkich noży naraz, jednakże dostosowujemy się do wytycznych klienta. Klient musi być świadomy, że regeneracja wykrojnika, może spowodować, że będzie on mniej dokładny. Dzieje się tak, ponieważ sklejka w której umieszczane są noże i bigi, jest materiałem stosunkowo miękkim i ingerowanie w szczeliny w których umieszczone są noże może je osłabić. Zdarza się, że wymiana noży nie jest możliwa z powodu mocnego zużycia wykrojnika, wówczas rozwiązaniem jest wykonanie nowego wykrojnika w całości od postaw.

FIRMA - Producent wykrojników


Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: 505-207-772
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie