CO TO JEST WYKROJNIK?

Zastanawiacie się nad tym, co to jest wykrojnik? Wykrojnik jest to narzędzie stosowane w poligrafii, w masowej produkcji, przeznaczone do wycinania określonego kształtu najczęściej z arkusza kartonu/tektury. 

Wykrojnik do papieru – co to jest i co można nim sztancować

Wykrojnik do papieru jest używany podczas procesu sztancowania wykonywanym odpowiednimi maszynami. Kroi się nim lub przygniata papier, karton czy tekturę, uzyskując praktycznie dowolne kształty. Umożliwia stworzenie opakowań o skomplikowanych lub prostych kształtach, teczek, toreb ozdobnych, pudełek oraz innych przedmiotów stosowanych w wielu gałęziach przemysłu.

Jak działają wykrojniki?

Jak działa wykrojnik? Płaszczyzna z trwale umocowanymi ostrzami, odpowiednio ułożonymi, jest przyciskana do papieru i jednym uderzeniem wycina z arkusza żądany kształt -  cały złożony wzór np. siatkę pudełka. Często listwom tnącym (noże tnące, noże sztancujące) towarzyszą listwy bigujące (bigi – tworzą zagięcia  ułatwiające składanie), a czasami listwy perforujące (noże perforujące – ułatwiające oderwanie).

Wykrojniki do papieru – jak to działa

Zatem wykrojnik przede wszystkim wycina (sztancuje), ale może również przygniatać (bigować) lub perforować. Klasyczne wykrojniki wykonuje się, umieszczając w desce (zazwyczaj sklejce) z rowkami odcinki listew sztancujących, bigujących, perforujących. Wykrojniki dodatkowo zaopatrzone są w amortyzatory gumowe. 

Wykrojniki metalowe do papieru - jak to działa

Żeby dobrze zrozumieć, co to są wykrojniki, należy poznać ich rodzaje. W poligrafii, a także w innych branżach stosuje się wykrojniki płaskie i rotacyjne. Wykrojniki płaskie poruszają się w kierunku: góra-dół, wykrojniki rotacyjne pracują obracając się na cylindrze maszyny sztancującej. Wykrojnik rotacyjny może być w postaci blachy z umieszczonymi nożami tnącymi i listwami bigującymi. Taki wykrojnik jest mocowany do cylindra magnetycznego.

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie