Jak powstają pudełka tekturowe

Pudełka tekturowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia - pełnią rolę zarówno eleganckich pojemników, jak i praktycznych opakowań produktów w sklepie czy podczas przeprowadzki. Ciekawi Cię, jak wytwarza się opakowania tekturowe i czy produkcja kartonów to dobry pomysł na biznes? Poznaj proces technologiczny i wykorzystywane materiały, które mają wpływ na efekt końcowy.

Zanim powstanie pudełko – rodzaje tektur i papieru

Zadając sobie pytania, czy produkcja kartonów jest opłacalna oraz jak zacząć produkować tekturowe pudełka, warto rozpocząć od wyjaśnienia, czym jest tektura i jakie są jej rodzaje.

Tektura, czyli jeden z najbardziej wszechstronnych i popularnych materiałów opakowaniowych, powstaje m.in. z makulatury i ścieru drzewnego, które po obróbce chemicznej i termicznej przekształcają się w papier.

Następnie papier ten poddawany jest kolejnemu procesowi – klejeniu od dwóch do siedmiu warstw tektury, w zależności od wymagań danego projektu. Im więcej warstw, tym sztywniejsza tektura. Niektóre rodzaje tektury posiadają kombinacje kilku typów fal, co pozwala na jeszcze większą wytrzymałość i sztywność.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje tektury: falistą i litą. Tektura falista posiada trzy różne rodzaje fal: B, C i E – zwaną również mikrofalą. Tektury z pięcioma, sześcioma lub siedmioma warstwami mogą mieć kombinacje kilku rodzajów fal, co pozwala na stworzenie produktu o odpowiedniej sztywności i wytrzymałości, dopasowanego do potrzeb klienta. Tektura powstająca z prostego surowca przemienia się w uniwersalne opakowanie, który służy do przechowywania, transportu oraz ochrony produktów z różnych branż, od spożywczej po przemysłową.
 

Najpopularniejsze tektury i ich charakterystyka:

  • tektura trzywarstwowa gładka biała lub beżowa – tektura trzywarstwowa jest wytrzymała i estetyczna, a dzięki temu, że do jej produkcji nie wykorzystuje się makulatury, jest ekologiczna i może być ponownie przetwarzana (poddawana recyklingowi).
  • tektura czterowarstwowa prążkowana biała, beżowa lub czarna – używana do produkcji sztywnych i efektownych opakowań, jednak nadruk po jej zewnętrznej stronie jest niemożliwy.

Jak się produkuje opakowania tekturowe

Proces tworzenia pudełka zaczyna się od projektu. Specjaliści otrzymują zadanie stworzenia produktu, uwzględniając jego dystrybucję oraz transport. W przypadku nietypowych lub dużych zamówień, produkcja zaczyna się od stworzenia prototypu, który pomaga zweryfikować poprawność założeń procesu projektowego.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie tektury lub papieru i przekazanie ich do maszyny sztancującej, wyposażonej w wykrojnik do cięcia dedykowany danemu typowi wyrobu. Jedną sztukę wykrojnika można wykorzystać do produkcji kilku tysięcy opakowań. Na tym etapie dodawane są również wszelkie bigowania, które umożliwiają łatwe składanie pudełek.

Następnie pudełka trafiają do sekcji wypychającej, gdzie usuwa się nadmiar materiału, a z jednego arkusza wycinane są pojedyncze opakowania. W kolejnym etapie dodaje się elementy, które zwiększają atrakcyjność pudełka, takie jak nadruki (w niektórych procesach produkcji są one dodawane jeszcze przed cięciem). Często nakłada się również wierzchnią warstwę cienkiego papieru – czynność ta nazywa się kaszerowaniem – aby poprawić wygląd opakowania i zwiększyć jego odporność na wilgoć.

Ostatecznie, pudełka trafiają na sklejarkę, gdzie są składane i sklejane w taki sposób, aby umożliwić ich łatwe otwieranie. Oczywiście, nie dotyczy to wszystkich produktów, niektóre posiadają elementy umożliwiające ich złożenie w końcowy produkt.

Pomysł na biznes – produkcja opakowań. Czego potrzebujesz?

Produkcja opakowań może okazać się bardzo opłacalnym pomysłem na biznes, ponieważ w dzisiejszych czasach popyt na opakowania wciąż rośnie. Aby rozpocząć działalność w tej branży, potrzebne są jednak spore środki finansowe i niezbędne wyposażenie.

Odpowiednie maszyny i urządzenia, takie jak drukarki, laminatory czy wycinarki są kluczowymi elementami całego przedsiębiorstwa. Ponadto, niezbędne są również surowce, takie jak tektury czy papier. W tym miejscu warto wspomnieć, że branża opakowaniowa jest obecnie pod silnym wpływem trendów ekologicznych i zrównoważonego rozwoju. W związku z tym, coraz większą wagę przywiązuje się do ekologicznych rozwiązań, takich jak biodegradowalne lub nadające się do recyklingu produkty. Firmy, które chcą pozostać na rynku, muszą więc inwestować w ekologiczne produkty.

Ważnym aspektem jest również posiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w dziedzinie produkcji opakowań, a także zdolności do projektowania i tworzenia wzorów. Właściwe zaplanowanie procesów produkcyjnych, skuteczna strategia marketingowa oraz umiejętności sprzedażowe również są kluczowe, aby odnieść sukces w biznesie związanym z produkcją opakowań.

Produkcja kartonów – wyzwania i korzyści

Rozpoczęcie produkcji kartonów to proces, który wymaga znacznej ilości zasobów pieniężnych oraz wysiłku, ale niesie też za sobą wiele korzyści. Wyzwania związane z produkcją kartonów to nie tylko inwestycja w specjalistyczne maszyny i urządzenia oraz szkolenie personelu, ale także zapewnienie odpowiedniego składowania i transportu surowców i gotowych produktów. Niemniej jednak, korzyści związane z produkcją kartonów są znaczne i warto je brać pod uwagę.

Opakowania tekturowe są produktem wszechstronnym, który znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia, od branży spożywczej po kosmetyczną. To nie tylko wygodne, ale także korzystne dla natury rozwiązanie, ponieważ kartony można poddać recyklingowi, dlatego ich produkcja stanowi ważny wkład w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój.

Branża ta przyczynia się także do rozwoju lokalnej gospodarki, tworząc miejsca pracy i generując dochody dla przedsiębiorstw i społeczności. Produkcja kartonów wymaga bowiem zatrudnienia zarówno wykwalifikowanej kadry inżynierskiej, jak i pracowników produkcji, logistyki, obsługi klienta i wielu innych. Przedsiębiorstwa produkujące opakowania zwykle są również związane z lokalnymi dostawcami surowców, co oznacza, że produkcja opakowań tekturowych przyczynia się do rozwoju innych sektorów gospodarki, takich jak rolnictwo i leśnictwo.

Produkcja kartonów - jak zacząć?

 

Pudełka kartonowe towarzyszą nam od dziesięcioleci i nie wygląda na to, żeby miało się to zmienić. Ich popularność wynika z licznych zalet, takich jak niska cena, lekkość, łatwość w produkcji i recyklingu. Ponadto, pudełka kartonowe są bardzo uniwersalne i można je wykorzystać do pakowania wielu różnych produktów, dlatego coraz więcej firm potrzebuje wykrojników i projektów dających możliwość bezpiecznego transportu produktów czy wsparcia działań marketingowych. Oferujemy pomoc w projektowaniu opakowań, wykonanie wykrojników lub prototypów pudełka. Zapraszamy do kontaktu – 33 432 2892.

W ofercie producenta wykrojników Big Plus znajdują się m.in. wykrojniki do kartonu, wykrojniki do tektury falistej czy regeneracja wykrojników. Oprócz kartonu i tektury falistej, wykrojnik Big Plus umożliwia cięcie wielu innych materiałów, takich jak skóra, folia, pianka poliuretanowa czy tworzywa sztuczne. Dzięki temu, ich wykrojniki znajdują zastosowanie w różnych branżach, takich jak przemysł meblowy, motoryzacyjny, odzieżowy czy reklamowy. Sprawdź także co można ciąć wykrojnikiem.

 

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

Zobacz również:

WYKROJNIK DO TEKTURY FALISTEJ W PRODUKCJI OPAKOWAŃ
WYKROJNIKI DO TEKTURY W PRODUKCJI WYROBÓW POLIGRAFICZNYCH

 


FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie