Opakowania wykrojnikowe

Opakowania wykonane za pomocą wykrojnika umożliwiają uzyskanie indywidualnych kształtów i dopasowanych rozwiązań. Na czym polega ich produkcja i czym różnią się od standardowych pudeł? Gdzie znajdą swoje zastosowanie i jakie są ich najważniejsze zalety?

Kartony na podstawie wykrojnika

Pudełka z tektury są wykorzystywane przez wiele branż, zarówno w sprzedaży i usługach stacjonarnych, jak i tych oferowanych za pośrednictwem Internetu. Dzięki dużej różnorodności wymiarów stosuje się je jako opakowanie na książki, kosmetyki oraz inne towary. Pudełko fasonowe wykorzystuje się nawet do bezpiecznego transportu pizzy do domu klienta. Kartony wykrojnikowe są cenione za prostą konstrukcję, uniwersalność i doskonałą ochronę pakowanych towarów.

Opakowania wykrojnikowe posiadają wygodne samozatrzaskowe wieczko, dzięki któremu można z łatwością zamknąć pudło, bez konieczności stosowania dodatkowych taśm, klejów etc. Dzięki temu zawartość jest zawsze szczelnie zamknięta, dlatego wykorzystuje się je jako opakowania do transportu czy pudełka do magazynu. Daje to również możliwość rozpoznania ich wśród innych produktów, a jeśli są dodatkowo pokryte folią UV bądź nadrukiem, mogą stać się eleganckim i oryginalnym sposobem opakowania wielu produktów. Odpowiednio przeprowadzone projektowanie opakowań sprawia, że nie jest wymagane szycie ani klejenie, a zamiast nich stosuje się system zginania i zamykania – wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań klienta. By wykonać opakowania wykrojnikowe, niezbędne są oczywiście wykrojniki do opakowań, które należy zamówić na podstawie oczekiwanego końcowego efektu. Posiadają już państwo wykrojnik, który nie nadaje się do użytku? Zazwyczaj jest możliwa regeneracja wykrojników, która umożliwi ich ponowne wykorzystanie.  

Kartony fasonowe oraz inne modele wykonywane głównie z tektury w różnorodnym kolorze są cenione za ich ekologiczność, ponieważ można je stosować wielokrotnie, w zależności od zawartości. Po zużyciu nadają się do recyklingu i są biodegradowalne. Opakowania fasonowe mogą być produkowane na wymiar na podstawie dostępnego na naszej stronie katalogu FEFCO bądź na indywidualne zamówienie. Wystarczy przygotować odpowiednią specyfikację i przekazać ją nam – jako producent wykrojników możemy wykonać praktycznie każde opakowanie.

Największe zalety opakowań wykrojnikowych:
- indywidualna konstrukcja;
- możliwość wykonania niestandardowych kształtów opakowań;
- łatwość złożenia.

Jak produkuje się kartony wykrojnikowe

Pierwszym krokiem po rozmowie z klientem jest przygotowanie odpowiedniego projektu, spełniającego wszelkie wymagania. Jeśli pudełka na wymiar mają niestandardowe wymiary oraz gdy chcemy mieć pewność, że projekt spełnia wszystkie założenia, przydatne są prototypy opakowań. Na tym etapie można jeszcze wprowadzić niewielkie korekty. Jeśli wszystko zgadza się z projektem, produkuje się określoną ilość pudełek na podstawie przygotowanego indywidualnie wykrojnika. 

Rodzaje opakowań

Pudełka z wykrojnika mogą być:
- samoskładające się;
- zamykane bez dodatkowych materiałów łączących;
- łączone jednopunktowo.

Pozostałe formy opakowań:

- pudła klapowe – pudełko jednoczęściowe z klejonym lub szytym brzegiem bądź z elementami połączonymi taśmą – są gotowe do użycia po rozłożeniu, wymagają zamykania klap;
- pudła teleskopowe – modele składa się z wielu części, gotowy produkt posiada wieko lub spód zachodzący teleskopowo na drugą część;
- pudła wsuwane – składają się z części wewnętrznej i obwoluty – jedną część wsuwamy w drugą;
- pudełka klejone jednoczęściowe – modele klejone, dostarczane w stanie gotowym.

Opakowania na wymiar dla wielu przedsiębiorców

Kartony na wymiar pozwalają na uzyskanie produktu o praktycznie dowolnym kształcie i konstrukcji, dzięki czemu każdy dopasuje je do swoich potrzeb. Modele fasonowe są zazwyczaj produkowane w mniejszych gabarytach niż klasyczne modele, choć sprawdzają się zarówno do produktów zbiorczych, jak i pojedynczych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i wybrania produktu, który pozwoli rozwinąć własną firmę. 

FAQ:

Czym charakteryzują się wykrojniki do opakowań fasonowych?

Wykrojniki potrzebne do produkcji opakowań są każdorazowo projektowane i budowane indywidualnie do każdego zamówienia. Najczęściej mają one postać płyty sklejkowej i są wycinane za pomocą lasera.

W jaki sposób składa się opakowania wykrojnikowe?

Pudełka wykrojnikowe dzielą się na 3 typy. Pierwszy z nich to pudło, które można złożyć i zamknąć bez konieczności używania dodatkowych materiałów łączących. Drugi typ to opakowania fasonowe wykrojnikowe samoskładające, które dostarczane są do klienta płaskie, ale po otwarciu jednym ruchem uzyskujemy gotowe do użytku pudło ze złożonym dnem. Ostatni rodzaj to opakowania łączone jednopunktowo, które również dostarczane są do klienta na płasko.

Co to jest opakowanie wykrojnikowe (fasonowe)?

Pudła wykrojnikowe (fasonowe) to wykonane z kartonu opakowania o indywidualnej konstrukcji. Projektuje się je w taki sposób, aby można je było złożyć łatwo i bez użycia dodatkowych akcesoriów (jak klej czy taśma) i wytwarza się za pomocą matrycy tnącej (wykrojnika).

Gdzie mają zastosowanie opakowania wykrojnikowe?

Kartony wykrojnikowe wykorzystywane są w wielu branżach, do pakowania lub wysyłania produktów z punktów stacjonarnych oraz działających w przestrzeni wirtualnej. Najczęściej stosuje się je w branży spożywczej, m.in. do przewożenia pizzy oraz do pakowania produktów o niedużych gabarytach.

 

Zobacz również:

WYKROJNIK DO TEKTURY FALISTEJ W PRODUKCJI OPAKOWAŃ
JAK POWSTAJĄ WYKROJNIKI DO OPAKOWAŃ?

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie