Sztancowanie etykiet - rola wykrojnika w produkcji etykiet
Profesjonalne sztancowanie etykiet to proces polegający na wycinaniu gotowej etykiety za pomocą wykrojnika. Dzięki temu można uzyskać wymagany kształt i wielkość gotowej etykiety. W jaki sposób sztancuje się etykiety i czy warto zamawiać wykrojniki u profesjonalnych producentów?
Co to jest sztancowanie etykiet?
Etykiety samoprzylepne to jeden z najpopularniejszych sposobów na ozdobienie i wykończenie opakowań. Rozmaite wymiary i kształty opakowań sprawiają, że także etykiety muszą być różnorodne. Chodzi nie tylko o inny wygląd graficzny, ale również wymiar i kształt samej etykiety.
Proces sztancowania etykiet to jeden z etapów przygotowania ich do aplikacji na opakowanie. To nic innego jak wycinanie etykiety i nadawanie jej zaprojektowanego kształtu. Przeprowadza się go na etykietach wydrukowanych i zabezpieczonych laminatem. Sztancowanie etykiet wykonuje się za pomocą wykrojników, czyli form z ostrzami ułożonymi w konkretnym kształcie. W zależności od typu procesu produkcyjnego, rozmiaru etykiety i wielkości zamówienia, do wykrawania etykiet wykorzystuje się dwa podobne procesy:
- sztancowanie płaskie – wykrojnik montowany jest do gilotyny lub prasy, gdzie część wycinająca pracuje w osi pionowej w górę i w dół. W tej metodzie można bardzo precyzyjnie wycinać etykiety o nietypowych wymiarach i kształtach;
- sztancowanie rotacyjne – noże sztancujące umieszczane są na bębnie obrotowym, pod którym prowadzona jest taśma z etykietami. Taka metoda cieszy się największą popularnością przy dużych zamówieniach, ponieważ jest bardzo szybka i wydajna.
Sztancowanie etykiet jest praktycznie ostatnim etapem procesu produkcyjnego przed spakowaniem ich do wysyłki i przyklejeniem na opakowanie.
Jaki jest koszt wykrojnika etykiet?
Najważniejszym elementem procesu, który zapewnia odpowiedni kształt etykiety, jest wykrojnik. To forma najczęściej przygotowywana indywidualnie dla każdego zamówienia i konkretnego typu etykiety. Forma jest zakończona precyzyjnymi ostrzami o odpowiedniej długości wysunięcia. W przypadku etykiet wykrojnik służy tylko do wycięcia elementu, jednak przy opakowaniach kartonowych można też nacinać miejsca zgięcia.
Przygotowanie wykrojnika to proces, który rozpoczyna się od fazy projektowej i uzgodnienia dokładnych parametrów, jakie ma mieć etykieta. Po zaakceptowaniu projektu producent przystępuje do wykonania gotowego produktu. Koszt wykrojnika jest zależny przede wszystkim od rozmiaru i poziomu komplikacji kształtu etykiety. W firmie Big Plus produkcję każdego wykrojnika wyceniamy indywidualnie.
Wykrojnik etykiet – czy zawsze jest potrzebny?
Zdarzają się sytuacje, w których producenci etykiet oferują wykrojniki z własnej bazy wzorów. Są to wyroby przygotowane wcześniej na potrzeby produkcji innych etykiet. Z ich pomocą można uzyskać etykietę o konkretnym wymiarze i kształcie, najczęściej bardzo standardowym.
Warto pamiętać, że etykieta jest jednym z elementów mających ogromny wpływ na wybór produktu przez klienta. Stawianie na standardowe rozwiązania nie jest najlepszym pomysłem. Tworząc etykiety samoprzylepne na produkt o konkretnych wymiarach i kształcie, warto przygotować wykrojnik dostosowany właśnie do tych parametrów. Jego koszt nie jest bardzo wysoki, a pozwala uniknąć wielu problemów i koniecznych kompromisów. Wykrojnik wykonany na potrzeby konkretnego projektu nie wymaga wprowadzania zmian i korekt. Stworzona nim etykieta będzie idealnie dopasowana do opakowania. Dodatkowo można uniknąć kłopotów w przypadku konieczności wykonania kolejnych partii w innej drukarni.
Dobrze przygotowane wykrojniki wytrzymają produkcję nawet kilku milionów etykiet. W razie potrzeby można je zregenerować i przywrócić sprawność potrzebną do opracowania kolejnych partii. Dlatego zamówienie indywidualnych wykrojników u dobrych producentów to inwestycja, a nie tylko koszt.