Sztancowanie etykiet - rola wykrojnika w produkcji etykiet

 Co to jest sztancowanie etykiet?

Profesjonalne sztancowanie etykiet to proces polegający na wycinaniu gotowej etykiety za pomocą wykrojnika. Dzięki temu można uzyskać wymagany kształt i wielkość gotowej etykiety. W jaki sposób sztancuje się etykiety i czy warto zamawiać wykrojniki u profesjonalnych producentów?

Co to jest sztancowanie etykiet?

Etykiety samoprzylepne to jeden z najpopularniejszych sposobów na ozdobienie i wykończenie opakowań. Rozmaite wymiary i kształty opakowań sprawiają, że także etykiety muszą być różnorodne. Chodzi nie tylko o inny wygląd graficzny, ale również wymiar i kształt samej etykiety.

Proces sztancowania etykiet to jeden z etapów przygotowania ich do aplikacji na opakowanie. To nic innego jak wycinanie etykiety i nadawanie jej zaprojektowanego kształtu. Przeprowadza się go na etykietach wydrukowanych i zabezpieczonych laminatem. Sztancowanie etykiet wykonuje się za pomocą wykrojników, czyli form z ostrzami ułożonymi w konkretnym kształcie. W zależności od typu procesu produkcyjnego, rozmiaru etykiety i wielkości zamówienia, do wykrawania etykiet wykorzystuje się dwa podobne procesy:

  • sztancowanie płaskie – wykrojnik montowany jest do gilotyny lub prasy, gdzie część wycinająca pracuje w osi pionowej w górę i w dół. W tej metodzie można bardzo precyzyjnie wycinać etykiety o nietypowych wymiarach i kształtach;
  • sztancowanie rotacyjne – noże sztancujące umieszczane są na bębnie obrotowym, pod którym prowadzona jest taśma z etykietami. Taka metoda cieszy się największą popularnością przy dużych zamówieniach, ponieważ jest bardzo szybka i wydajna.

Sztancowanie etykiet jest praktycznie ostatnim etapem procesu produkcyjnego przed spakowaniem ich do wysyłki i przyklejeniem na opakowanie.

Jaki jest koszt wykrojnika etykiet?

Najważniejszym elementem procesu, który zapewnia odpowiedni kształt etykiety, jest wykrojnik. To forma najczęściej przygotowywana indywidualnie dla każdego zamówienia i konkretnego typu etykiety. Forma jest zakończona precyzyjnymi ostrzami o odpowiedniej długości wysunięcia. W przypadku etykiet wykrojnik służy tylko do wycięcia elementu, jednak przy opakowaniach kartonowych można też nacinać miejsca zgięcia.

Jaki jest koszt wykrojnika etykiet?

Przygotowanie wykrojnika to proces, który rozpoczyna się od fazy projektowej i uzgodnienia dokładnych parametrów, jakie ma mieć etykieta. Po zaakceptowaniu projektu producent przystępuje do wykonania gotowego produktu. Koszt wykrojnika jest zależny przede wszystkim od rozmiaru i poziomu komplikacji kształtu etykiety. W firmie Big Plus produkcję każdego wykrojnika wyceniamy indywidualnie.

Wykrojnik etykiet – czy zawsze jest potrzebny?

Zdarzają się sytuacje, w których producenci etykiet oferują wykrojniki z własnej bazy wzorów. Są to wyroby przygotowane wcześniej na potrzeby produkcji innych etykiet. Z ich pomocą można uzyskać etykietę o konkretnym wymiarze i kształcie, najczęściej bardzo standardowym.

Warto pamiętać, że etykieta jest jednym z elementów mających ogromny wpływ na wybór produktu przez klienta. Stawianie na standardowe rozwiązania nie jest najlepszym pomysłem. Tworząc etykiety samoprzylepne na produkt o konkretnych wymiarach i kształcie, warto przygotować wykrojnik dostosowany właśnie do tych parametrów. Jego koszt nie jest bardzo wysoki, a pozwala uniknąć wielu problemów i koniecznych kompromisów. Wykrojnik wykonany na potrzeby konkretnego projektu nie wymaga wprowadzania zmian i korekt. Stworzona nim etykieta będzie idealnie dopasowana do opakowania. Dodatkowo można uniknąć kłopotów w przypadku konieczności wykonania kolejnych partii w innej drukarni.

Dobrze przygotowane wykrojniki wytrzymają produkcję nawet kilku milionów etykiet. W razie potrzeby można je zregenerować i przywrócić sprawność potrzebną do opracowania kolejnych partii. Dlatego zamówienie indywidualnych wykrojników u dobrych producentów to inwestycja, a nie tylko koszt.

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie