Wykrojnik płaski – co to jest

Wykrojnik płaski jest narzędziem stosowanym do wycinania kształtu z arkusza, tektury oraz innych materiałów. Obok wykrojnika rotacyjnego jest używany na praktycznie wszystkim maszynach wycinających. Jest on płaszczyzną z trwałymi ostrzami, które jednym wybiciem z użyciem maszyny sztancującej potrafią wyciąć cały arkusz np. we wzór pudełka (katalog FEFCO). Co ciekawe, wykrojniki płaskie poza funkcją wycinania mogą również bigować lub perforować.

Wykrojnik płaski w wielu zastosowaniach

Jeśli wykrojnik płaski jest używany do wycinania, charakteryzuje się liniami stalowymi zaostrzonymi na krawędziach, które występują w różnych szerokościach, wysokościach itd. Rodzaj ostrza dobiera się w zależności od wykrawanego materiału.

W przypadku wykrojnika płaskiego używanego do bigowania, ostrza charakteryzują się zaokrągloną krawędzią. Używa się go np. do zagniatania lub załamywania ścianek opakowań. Podobnie jak w przypadku wykrojników do wycinania, ostrze jest dobierane za każdym razem indywidualnie.

Wykrojniki płaskie stosowane do wykonywania perforacji cechują się liniami tnącymi z przerywanym ostrzem. Stosuje się je np. do produkcji kuponów czy do ułatwiania zaginania w pudełkach.

Wykrojniki płaskie poruszają się w kierunku góra-dół i składa się zazwyczaj z listew bigujących, noża sztancującego lub perforującego, sklejki i listew gumowych.

Wykrojniki płaskie – wycinanie kształtów na różnych maszynach

Wykrojniki płaskie są zazwyczaj używane do wycinania elementów z tektury falistej i tektury litej, z której wykonuje się wiele pudełek i opakowań stosowanych w różnorodnych branżach przemysłowych. Dzięki nim można wycinać również folie, etykiety samoprzylepne, opakowania termoformowalne oraz wiele innych,  w zależności od technologii wykonania, kształtu itd. Umożliwiają nawet wycięcie form w gąbce, skórze czy w gumie.

Wykrojniki płaskie stosuje się na wykrawarkach walcowych, płaskich sztanctygle i zaawansowanych maszynach sztancujących. Sztancygiel charakteryzuje się znaczną precyzją ustawiania siły docisku do wykrojnika płaskiego, jednak ogranicza nas pod kątem formatu. Walcowe wykrawarki nazywane również rolowymi składają się jak sama nazwa wskazuje z walcy, przez które przepuszcza się wykrojnik płaski wraz z tekturą. Są one cenione za większy format wykonywanych opakowań, jednak nie są zbyt wydajne. Automaty sztancujące to najnowocześniejsze urządzenia wyposażone np. w funkcję separacji odpadów oraz dużą automatyzację, która oszczędza nasz czas, nie niszcząc jednocześnie wykrojnika.

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie