Wykrojnik rotacyjny - czym jest, zastosowanie
Opakowania prezentowe, ulotki czy torebki to gotowe produkty, które trafiają od producenta do konsumentów. Zanim jednak pojawią się na półkach sklepowych, muszą przejść przez wiele etapów wytwarzania. Jednym z narzędzi stosowanych podczas produkcji jest wykrojnik, którego zadaniem jest wykrawanie określonego kształtu z wybranego materiału: kartonu, tektury falistej, pianki i wielu innych. Wykrojnik to narzędzie, które stosuje się w wielu sytuacjach m.in. w masowej produkcji czy poligrafii. Wyróżnia się ich dwa rodzaje - wykrojniki rotacyjne i płaskie.
Czym jest wykrojnik rotacyjny?
Podczas produkcji opakowań wykrojnik rotacyjny okazuje się niezbędnym narzędziem, które służy do wykrawania konkretnego kształtu w dużej ilości. Ze względu na różne kształty zamówień, narzędzie wykonuje się indywidualnie do każdego z nich. Wykrojnik, oprócz sztancowania (wycinania), może również bigować (przygniatać) lub perforować powierzchnię, ułatwiając w ten sposób złożenie gotowego produktu. Wykrojnik rotacyjny bardzo często wykorzystywany jest podczas produkcji opakowań z tektury falistej, dlatego właśnie stosuje się go w firmach produkcyjnych specjalizujących się w obrabianiu tego rodzaju materiałów.
Zastosowanie wykrojników rotacyjnych
Wykrojnik rotacyjny jest częścią wycinarki rotacyjnej, która wykrawa w danym opakowaniu jego kolejne elementy np. kopertowe dna, uchwyty do łatwego transportu, rogi klap, okienka ekspozycyjne i wiele więcej. Stalowe noże zamocowane do półokrągłej sklejki tworzą wykrojnik rotacyjny, który obrabia tekturę a specjalne elementy, które również znajdują się na cylindrze, odpowiedzialne są za usuwanie zbędnych elementów odpadowych.
FAQ:
Jaka jest różnica między wykrojnikiem rotacyjnym a wykrojnikiem płaskim?
Podstawową różnicą pomiędzy wykrojnikami rotacyjnymi a płaskimi jest sposób ich pracy. Wykrojniki rotacyjne obracają się na cylindrach maszyny sztancującej, podczas gdy kierunkiem pracy wykrojnika płaskiego jest góra-dół. Wykrojnik rotacyjny służy do wycinania powtarzalnych kształtów, ale jego dokładność względem wykrojnika płaskiego jest mniejsza. W tych drugich istnieje możliwość dokładniejszego dopasowania pracy do wielu czynników np. jakości tektury czy rodzaju i kształtu wycinanych elementów.
Jak działa wykrojnik rotacyjny?
Wykrojnik rotacyjny to nic innego jak noże, które zamocowane są w cylindrach ze sklejki, które stosuje się do wykroju, bigowania i perforowania produktów z tektury falistej. Wykrojniki rotacyjne stosuje się m.in. do wycinania w tekturowych pudłach uchwytów transportowych, okienek ekspozycyjnych i innych niezbędnych elementów oraz wypychanie niepotrzebnych odpadów z arkuszy.
Zobacz również:
ZWIĘKSZENIE MOŻLIWOŚCI PRODUKCYJNYCH DZIĘKI WYKROJNIKOM
CZY WYKROJNIK MOŻNA REGENEROWAĆ?