Wykrojniki do filcu

Filc jest stosowany do wykonywania odzieży, akcesoriów, ozdób oraz wielu innych przedmiotów codziennego użytku – z czego jednak się składa i jaka jest jego historia? Sprawdźcie, czy znacie najważniejsze zastosowania i co jest niezbędne do wykonania większości współczesnych przedmiotów. 

Historia i zastosowanie filcu

Co to jest filc? Jest on jednym z najstarszych wyrobów włókienniczych, który jest datowany nawet na 6500 lat p.n.e! Jego pierwsze ślady znaleziono na terenie dzisiejszej Turcji – dawniej stosowano go przede wszystkim do wyrobu dywanów, ubrań czy koców. 

Wiecie, z czego powstaje filc? Jest on wytwarzany przede wszystkim z wełnianych tkanin, poprzez ich spilśnianie. Filc powstaje z wełny i sierści zwierząt hodowlanych oraz włókien sztucznych – często stosuje się mieszanki. 

Wyróżnia się dwa rodzaje filcu – tkane, uzyskane przez folowanie powierzchni tkanin i bite, otrzymane przez bezpośrednie folowanie włókien. Pierwsze z nich są na ogół wykonywane z wełny owczej, lam, sierści kóz itd., a drugie przede wszystkim z włókien wełnianych nazywanych także runem.

Wykrojniki do filcu w codziennym użyciu

Filc jest używany do wyrobu okryć głowy takich jak kapelusze, berety, a także obuwia, wkładek do butów. Wykorzystuje się go również do produkcji uszczelek, podkładek, a także innych drobnych elementów takich jak okleiny młoteczków do pianin i fortepianów. Wycinanie filcu musi być jednak zautomatyzowane, szczególnie podczas produkcji, dlatego powszechnie stosuje się odpowiednio zaprojektowany wykrojnik do materiału

Wycinanie w filcu może być doskonałą zabawą – wiedzą o tym osoby tworzące przedmioty w technice scrapbookingu. Jeśli chcecie wykonać niebanalne przypinki dla dzieci i ozdoby, które wykorzystacie do stworzenia niezwykłych przedmiotów, poszukajcie różnych gramatur, kolorów i zamówcie wykrojnik do filcu, który przyśpieszy pracę. 

Producent wykrojników pomoże zautomatyzować wykrawanie filcu – zadzwoń do nas, by poznać więcej szczegółów – 33 432 2892.

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie