Introligator – kto to jest i czym się zajmuje?

introligator_kto_to_jest

Introligator jest więc artystą-kreatorem, który zajmuje się oprawianiem książek, albumów, czasopism lub innych dokumentów w taki sposób, aby nie tylko pięknie się prezentowały, ale również były dobrze zabezpieczone.

Jest to więc połączenie rzemiosła i sztuki, bo niejednokrotnie trzeba pracować z różnymi materiałami – papierem, skórą, tkaninami, a czasami nawet metalami lub tworzywami sztucznymi – aby tworzyć unikalne i trwałe oprawy. Co więcej, introligator zajmuje się nie tylko tworzeniem nowych opraw, ale też restauracją starych, zniszczonych książek, przywracając im dawny blask.

Jest jednak i druga opcja, jeszcze bardziej współczesna, gdzie w pracy introligatorskiej wykorzystuje się osiągnięcia nowoczesnej technologii.

SPIS TREŚCI:

1. Co robi introligator?
2. Współczesna introligatornia – co to jest i jak wygląda?
3. Podsumowanie: rola dzisiejszych introligatorów w świecie


W SKRÓCIE:

  • Na przestrzeni wieków zawód introligatora przeszedł małą rewolucję – od ręcznego oprawiania książek po bardziej masową produkcję.
  • Współczesny introligator coraz rzadziej zajmuje się oprawianiem i odnawianiem ksiąg, a skupia się przede wszystkim na dzisiejszych potrzebach (np. tworzenie
  • rodzinnych albumów, laminacja druku, przygotowywania materiałów okolicznościowych).

Co robi introligator?

Wiemy, kto to jest introligator, jednak na czym dokładnie polega jego praca? Jego zadaniem jest coś więcej niż tylko złożenie ze sobą materiałów tak, aby przetrwały próbę czasu i wyzwania zewnętrznego świata.

To prawdziwa sztuka, która wymaga znajomości różnych technik oprawy, dostosowanych do danego materiału (np. oprawa oczkowa lub spiralna), a także odpowiednio dużego zmysłu artystycznego i estetycznego oraz zdolności manualnych.

Introligator musi wiedzieć, jak konserwować stare książki, ale także jak odpowiednio dobierać materiały, niezależnie od tego, czy pracuje na starszych czy nowych wydrukach. Wbrew pozorom jest to dziedzina, która ma szerokie zastosowanie – od tworzenia prostych, ale eleganckich opraw dla dzienników czy notatników, po skomplikowane, ręcznie robione księgi, albumy fotograficzne, czy ekskluzywne wydania literatury.

Oczywiście, starsze, unikalne lub bardziej zniszczone materiały, wymagają większej precyzji, a taka praca może trwać tygodniami. Ostateczny efekt jest jednak wart każdej minuty poświęconej na te działania.

Warto jednak pamiętać, że pomimo nazwy sięgającej dość odległych czasów i specyfiki zawodu, introligatorstwo ma zastosowanie także dzisiaj na szerszą skalę. To nie tylko unikatowe oprawianie starych ksiąg, ale również istotne działania w przygotowywaniu i oprawie książek, czasopism oraz innych materiałów drukowanych.

Współczesna introligatornia – co to jest i jak wygląda?

Współczesne introligatornie to miejsca, w których tradycyjne rzemiosło spotyka się z nowoczesną technologią. To misz-masz klasycznych rozwiązań i nowych maszyn, komputerów oraz – przede wszystkim – ludzi z pasją.

introligator_kto_to_jest

W takim miejscu można zaoferować szereg usług, które sprostają współczesnym potrzebom, ale również odpowiadają na bardziej indywidualne wyzwania. Co to może być poza wspomnianymi oprawami starych książek czy przygotowywaniem materiałów do wydruku?

Na przykład produkcja opakowań na prezenty o regularnych, powtarzalnych kształtach. Co więcej, takie opakowania można spersonalizować poprzez tłoczenie na gorąco lub druk UV.

Jak widać, nowoczesne introligatorstwo dopasowuje się do potrzeb nowego świata, nie zapominając jednocześnie o swoich rzemieślniczych korzeniach. Taka mieszanka sprawia, że mimo iż zawód introligatora uważa się za „wymierający”, to nadal zajmuje on dość istotne miejsce na współczesnym rynku drukarskim.

Podsumowanie: rola dzisiejszych introligatorów w świecie

Pierwsi introligatorzy pojawili się w Polsce pod koniec średniowiecza, więc jest to zawód o długiej i ciekawej historii. Świat się jednak zmienia, dlatego i introligatorzy musieli dopasować swoją pracę do współczesnych wyzwań.

Dróg rozwoju było i jest sporo, a dzisiejsi introligatorzy zajmują się nie tylko ręcznym oprawianiem ksiąg lub ich restaurowaniem, ale również bardziej masową produkcją opakowań, okładek, kalendarzy, a nawet personalizowanych produktów (np. wizytówek lub zaproszeń).

Jedno pozostało niezmienne – to zawód, w którym poczucie estetyki i zdolności manualne nadal są na najwyższym poziomie, co pokazuje, że tradycja może iść w parze z nowoczesnością.

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie