Jak powstają wykrojniki do opakowań?

Jak powstają wykrojniki do opakowań?

Konkurencyjność w branży produkcyjnej można osiągnąć tylko przez minimalizowanie kosztów i przyspieszenie procesów wytwarzania. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków związanych produkcją opakowań są wykrojniki. Z ich pomocą można wycinać arkusze kartonowe w różne kształty, a następnie formować je w trójwymiarowe opakowania. Czym są wykrojniki i jak powstają?

Zastosowanie i cechy wykrojników

Wykrojniki do kartonów to akcesoria przeznaczone głównie do produkcji opakowań. Mają formę płyt, wałków, stempli i innych elementów, których zadaniem jest wycięcie określonych form w elementach kartonowych. Wykrojniki są zaprojektowane w taki sposób, że po użyciu element ma równe krawędzie i regularne wymiary, a w pracy uzyskuje się całkowicie powtarzalne efekty.

Wykrojniki trafiają głównie do produkcji opakowań i innych wyrobów kartonowych. Większość opakowań produktów dostępnych w sprzedaży detalicznej jest wykonana za pomocą wykrojników. Sprawdzają się we wszystkich branżach i dziedzinach, gdzie potrzebne są jednorazowe opakowania. Najczęściej wykonuje się nimi opakowania zbiorcze do produktów spożywczych, a także pojedyncze opakowania na konkretne wyroby.

Projektowanie opakowań

Projektowanie i wykonanie prototypu

Dawniej produkcja pudełek była dosyć skomplikowana. Operator musiał wycinać opakowania ręcznie, korzystając z szablonów, co było czasochłonne i nie gwarantowało jakości. Obecnie odpowiednio przyłożony wykrojnik nie tylko wycina wszystkie potrzebne otwory, ale także może naciąć krawędzie w miejscu zagięcia i wypchnąć odpady materiałowe. Dobrze przygotowany wykrojnik to narzędzie, które za jednym użyciem zastąpi kilka różnych prac manualnych.

W Big Plus mamy doświadczenie w projektowaniu akcesoriów, które ograniczają dodatkowe prace operatorów do minimum. Na podstawie konsultacji z klientem przygotowujemy projekt narzędzia optymalizującego proces produkcji. Dbamy o to, żeby gotowe opakowanie było estetyczne, funkcjonalne, a dodatkowo kolejne etapy procesu produkcyjnego przebiegały sprawnie.

W naszej firmie zawsze stawiamy zdanie klienta na pierwszym miejscu. Po przygotowaniu projektu na podstawie ułożenia noży wycinamy prototyp i formujemy gotowe opakowanie. Wspólnie z klientem analizujemy przygotowany produkt i uwzględniamy ewentualne uwagi. Jeśli uzyskamy już właściwy efekt, zabieramy się do prac produkcyjnych.

Produkcja wykrojników i obsługa poprodukcyjna

Wykrojniki do opakowań powstają na bazie sklejek lub płyt z tworzyw sztucznych. Za pomocą ploterów wycinane są w nich specjalne otwory technologiczne, do których następnie montuje się noże. Dodatkowo w płycie mocowane są krótsze ostrza do nacinania krawędzi, a także elementy mające wypychać odpady. W zależności od potrzeb płyta może mieć różne kształty. Forma płaska sprawdza się na wykrawarkach walcowych, natomiast półokrągłą montuje się na maszynach rotacyjnych.

Jak powstają wykrojniki - krok po kroku

Wszystkie wykrojniki do opakowań przygotowujemy z najwyższej jakości materiałów. Korzystamy z ostrzy od sprawdzonych producentów, co gwarantuje wykonanie nawet kilku milionów opakowań na jednej formie. Dodatkowo wszystkie ostrza są zabezpieczone, co zapobiega przypadkowemu skaleczeniu się w czasie układania formy.

Poza produkcją wykrojników do opakowań zajmujemy się także doradztwem. Możemy zaproponować rozwiązania technologiczne, które usprawnią pracę i przyniosą ciekawsze efekty. Ponadto zajmujemy się pracami serwisowymi na wykrojnikach. Jesteśmy w stanie zregenerować wykrojniki i naprawić uszkodzone elementy. Dodatkowo zajmujemy się modernizacją i przebudową już użytkowanych wykrojników. Ponad 15 lat doświadczenia w branży pozwoliło nam zdobyć wiele doświadczenia i daje nam sporą przewagę nad konkurencją.

FIRMA - Producent wykrojników
Logo

Big Plus to producent wykrojników introligatorskich o uznanej marce na rynku. Oferujemy kompleksowe usługi obejmujące pełen proces produkcji, serwis, a także doradztwo. Dowiedz się więcej o produkcji wykrojników i o naszej firmie.

Kontakt
tel: +48 33 432 2892
email: biuro@bigplus.pl

Adres do korespondencji

Tomasz Hojny „Big Plus ”

Ul. Pogodna 17
34-122 Wieprz
woj. Małopolskie